Informacje zawarte w normie PN-HD 60364-6:2008 precyzyjnie określają, co powinno znaleźć się w protokole po przeprowadzonych badaniach. Przygotowywanie dokumentacji metodą tradycyjną (ręcznie) jest czynnością bardzo czasochłonną i niewygodną, w dodatku istnieje spore ryzyko pomyłki. Z pomocą przychodzi nam tutaj specjalistyczne oprogramowanie w znacznym stopniu ułatwiające życie pomiarowcom. Program Sonel PE5 służy do wykonywania dokumentacji z pomiarów elektrycznych. Intuicyjne menu oraz przyjazny interfejs sprawiają, że z programu z powodzeniem mogą korzystać nawet mało doświadczeni pomiarowcy.
Sonel PE5 automatycznie dokonuje obliczeń, ocenia otrzymane wyniki, wykonuje raporty oraz archiwizuje zebrane dane. Zawiera szereg funkcji, których stosowanie znacznie upraszcza sporządzanie protokołów, ale przede wszystkim skraca czas ich wykonywania. Wpływ na to mają między innymi zaszyte dynamiczne bazy danych oraz podpowiedzi pojawiające się przy wyborze funkcji z menu programu. Bazy danych zawierają także charakterystyki pasmowe zabezpieczeń często trudne do zdobycia dla użytkownika. Dodatkowym atutem jest niewątpliwie to, iż program przy okazji wykonuje wiele czynności, niewymagających zaangażowania od użytkownika, choćby takich jak spis treści czy też strony opisowe warunków przeprowadzenia badań, które z pewnością są pomijane przy dokumentacji wykonywanej ręcznie, a dzięki którym końcowy raport jest bardziej uporządkowany i wygląda profesjonalnie. Współpraca i komunikacja z przyrządami pomiarowymi firmy Sonel dodatkowo skróci czas tworzenia dokumentacji. W zestawie z wielofunkcyjnym miernikiem parametrów instalacji elektrycznej Sonel MPI-530 program Sonel PE5 stanowi wręcz nowatorskie i rewolucyjne podejście do tematu pomiarów elektrycznych z uwagi na budowę i możliwość edycji danych w pamięci miernika. Można to robić zarówno z poziomu programu jak i samego przyrządu.
Podstawowe cechy programu:
- zgodność drukowanego protokołu z normą PN-HD 60364-6:2008,
- drzewiasta struktura dokumentu z rozbiciem na obiekty i pomieszczenia,
- dynamiczna baza punktów pomiarowych,
- zaszyte w strukturze programu charakterystyki pasmowe zabezpieczeń,
- automatyczne obliczanie wartości wymaganych,
- automatyczna ocena wyników zmierzonych, przez porównanie do zaszytych normatywów,
- automatyczne wypełnianie protokołów serią danych,
- harmonogram pomiarów,
- wstawianie zdjęć i rysunków do protokołów,
- drukowanie kontrolek pomiarowych oraz tabliczek opisowych tablic,
- współpraca z miernikami firmy Sonel S.A.,
- współpraca z programem rysunkowym Sonel Schematic,
- współpraca z programem Sonel Kalkulacje (drukowanie faktur).
Programy Sonel Kalkulacje oraz Sonel Schematic współpracujące z Sonel PE5 świetnie uzupełniają całość oraz dają dodatkowe korzyści podczas tworzenia dokumentacji. Pierwszy z nich służy do określenia kosztów związanych z pomiarami elektrycznymi. Przy pomocy Sonel Schematic można utworzyć szkice, plany i schematy instalacji elektrycznych wraz ze szkicem budowlanym pomieszczenia.
Intuicyjna obsługa w programie Sonel PE5 sprowadza się do wybierania poszczególnych zakładek z menu. Wybór danej opcji powoduje otwarcie odpowiedniego formularza. Wszystkie przyciski, pola tekstowe oraz inne obiekty znajdujące się na formularzu są opisane. Dodatkowe komentarze pojawiające się na dolnej belce okna, szczegółowo informują użytkownika o funkcji danego obiektu. Wbudowana instrukcja obsługi umożliwia wyjaśnienie wątpliwości na bieżąco, w trakcie pracy programu.
Po wystartowaniu programu widzimy główne okno zawierające funkcje potrzebne nam do stworzenia dokumentacji.
Rys. 1 Główne okno programu
Pracę nad dokumentacją możemy rozpocząć poprzez utworzenie pustego formularza, do którego wpiszemy lub zaimportujemy dane. Najwygodniejszym i chyba najszybszym sposobem jest jednak połączenie się z miernikiem i zaciągnięcie automatycznie danych do programu, generując tabele z pomiarami. Wymagają one niewielkiej obróbki oraz uzupełnienia niektórych danych, aby stać się gotowym do wydruku protokołem pomiarowym. Program umożliwia wykonanie dokumentacji z następujących pomiarów:
- badania skuteczności samoczynnego wyłączenia (TN-C-S, TT, IT), także przy użyciu RCD,
- badania parametrów wyłączników różnicowoprądowych,
- badania stanu izolacji obwodów (TN-C, TN-S, IT),
- badania stanu izolacji kabli,
- badania stanu instalacji odgromowej i uziomów,
- badania ciągłości przewodów,
- badania rezystancji izolacji silników,
- badania rezystancji styczników,
- badania rezystancji wyłączników,
- badania urządzeń transformatorowych,
- badanie izolacji obwodów.
Rys. 2 Dostępne rodzaje pomiarów
Każdy protokół zapisywany jest jako oddzielny plik/dokument, dzięki czemu dokumenty w łatwy sposób mogą być przechowywane i przenoszone na nośnikach danych oraz przesyłane pocztą internetową. W tabeli pomiarowej program automatycznie ocenia negatywanie bądź pozytywnie wynik pomiaru.
Rys. 3 Tabele pomiarowe
Budowa programu cechuje się prostą i przejrzystą strukturą, pozwalając na przypisanie danych pomiarowych do konkretnych obiektów i pomieszczeń. Każdy obiekt przedstawiony jest w postaci struktury drzewa. Funkcjonalność ta pozwala również na odrębne tabele z terminami badań i danymi w każdym z podobiektów.
Rys. 4 Struktura obiektu
Do poszczególnych tabel z wynikami pomiarów użytkownik może załadować zdjęcia, schematy i szkice zapisane w plikach graficznych. Może to być szkic sytuacyjny pomieszczenia wraz z punktami pomiarowymi lub zdjęcie tablicy z obwodami. Każda z tabel może być edytowana w zakresie zmiany opisów nagłówków kolumn oraz nazwy. Program ma możliwość drukowania kontrolek pomiarowych informujących o tym, kto wykonał badania i w jakim terminie. Jest też możliwość druku tabliczek opisowych na tablice, wygenerowanych automatycznie na podstawie protokołu z badania izolacji obwodów. Wydruk protokołu jest zgodny z normą PN-HD 60364-6:2008 i zawiera: stronę tytułową, stronę oględzin, wyniki badań, teorię pomiarów, listę uwag i zaleceń, spis norm i przepisów, spis treści oraz załączniki dodane przez użytkownika. Użytkownicy przyrządów produkowanych przez Sonel S.A mają również do dyspozycji bezpłatny program Sonel Reader. Pozwala on na transmisję danych z pamięci miernika do komputera oraz konfigurowanie nastaw w miernikach do tego przystosowanych.




